Saltar al contenido

The Dragon's Head Blog: International program in Prague – Expansion and contraction

Even the numbers can tell how much gratitude we feel about having such a wonderful opportunity to host a 5-day program of Taoist arts in Prague: 230 people came to experience the five days IWS, and 50 more joined for the weekend.

For those who wished, every day started with a chanting session. Then we were practicing don-yu and tor-yu a lot, exploring expansion and contraction, and focusing on the center of the body. Everything was then applied to the movements of the set. We had a lot of fun with «closing jam jar“ in brush knee, as well as a lot of work while using the spine to make the movement happen. Nice atmosphere and tasty meals accompanied the whole five days. We have found good feeling and stillness. Many thanks!

Jsme opravdu vděčni, že jsme měli nádhernou příležitost uspořádat a zažít v Praze pětidenní workshop taoistického tai chi. Dokonce i čísla o tom vypovídají: 230 účastníků přijelo na pět dní a dalších 50 se připojilo na víkend.
Pro každého, kdo se chtěl zúčastnit, začínal den chantingem. Následovalo cvičení don-you a tor-you, při kterém jsme se soustředili na expanzi a kontrakci a centrum těla. Tyto principy jsme pak procvičovali v pohybech sestavy. Bavili jsme se „zavíráním zavařovací sklenice“ při stočeném kroku stejně jako jsme pracovali na využívání páteře k provedení pohybu. Celých pět dní nás provázela příjemná atmosféra a chutné jídlo. Nalezli jsme vnitřní klid a cítili se velmi dobře. Mnohokrát děkujeme.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Cookie Control Icon